U Prvoj bošnjačkoj gimnaziji je obilježen Dan grada Sarajeva – datum koji simbolizira otpor, hrabrost i nepokolebljivi duh njegovih građana kroz historiju.
Tim povodom, 3. 4. 2026, upriličena je projekcija dokumentarnog filma „Ramiz Salčin – sjeme otpora“, koji donosi dojmljivu priču o životu i naslijeđu Ramiza Salčina, simbola borbe za slobodu i dostojanstvo. Film ne predstavlja samo svjedočanstvo jednog vremena, već i važan podsjetnik na vrijednosti koje trebamo čuvati i prenositi na mlađe generacije.
Događaju su prisustvovali i članovi filmske ekipe: autorica Eldina Zolj-Balenović, snimatelj Amer Zulić, kao i članovi porodice Salčin, sin Mirza i unuk Tarik, a za realizaciju su se pobrinule profesorica historije Belma Ibišević i profesorica Nezira Lopo, koordinatorica za nastavu.
Obilježavanje je proteklo u znaku podsjećanja na važnost historije te poziva mladima da budu aktivni čuvari vrijednosti slobode, zajedništva i odgovornosti. Sjećanje na heroje poput Ramiza Salčina treba živjeti kroz naše misli, razgovore i svakodnevne postupke.
